KULTÚRNE PAMIATKY.

Harmanecká jaskyňa

Harmanecká jaskyňa sa nachádza v Kremnických vrchoch, približne 23km od Donovál a 15km od Banskej Bystrice. Jej názov je odvodený od obce Harmanec neďaleko ktorej sa nachádza.

Jaskyňa bola v roku 1968 vyhlásená za chránený prírodný výtvor, ktorý bol neskôr pozmenený na štatút národnej prírodnej pamiatky, ktorý má dodnes. Vytvorená je v tmavosivých vápencoch stredného triasu v dvoch úrovniach. Podzemné priestory sú tvorené chodbami, ale taktiež v nej nájdeme siene a dómy.

Celú jaskyňu pritom vyzdobujú rôzne útvary všetkých druhov ako napríklad biele pagody, nástenné vodopády. Pozoruhodné sú najmä jazierka so vzácnymi jaskynnými perlami.

Dĺžka Harmaneckej jaskyne je 2763m, pre verejnosť je prístupný okruh približne o dĺžke 1000m. Teplota jaskyne je 6 °C a vlhkosť sa pohybuje na úrovni 97%. V jaskyni je taktiež možné spozorovať niekoľko druhov jaskynných netopierov.

Autor fotografií: Juloml

Korytnica

Kúpele Korytnica sa nachádzajú približne 6 kilometrov od Donovál a sú časťou obce Liptovská Osada. Kúpeľníctvo má v osade Korytnica bohatú históriu a počiatku siahajú až do 16. storočia. Ako jediná európska minerálna voda získala v minulosti ocenenie na výstave v Amerike a taktiež niekoľko ocenení na výstave vo Viedni. Úzkorozchodná železnica z Ružomberku premávala do Korytnice až do roku 1974.

V kúpeľoch sa okrem iných známych osôb liečili aj cisár František Jozef a Ľudovít Štúr. V deväťdesiatych rokoch boli kúpele sprivatizované a nasledoval ich postupný úpadok. Ten dosiahol až štádia, kedy boli kúpele zatvorené.

V súčasnosti areál chátra a jedinou výnimkou je plnička minerálnych vôd. Verejnosti je prístupný iba jeden prameň s názvom Jozef. Ostatných 6 prameňov je neprístupných. Zaujímavosťou je prameň Vojtech z ktorého vyviera minerálna voda s teplotou 5,4 °C a je označovaná ako najchladnejšia minerálna voda zo všetkých slovenských prameňov.

Autor fotografií: Mgr. Ing. Jozef Kotulič, Xtrodinary

Vlkolínec

Podhorská osada Vlkolínec sa nachádza približne 28km od Donovál a 6 kilometrov od okresného mesta Ružomberok. Je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a od roku 1993 je zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO ako pozoruhodne zachovaný sídelný celok, pozostávajúci z typických zrubových objektov charakteristického stredoeurópskeho typu.

Osada predstavuje typ dedinského stredovekého sídla s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí, s nenarušenou zástavbou zrubových domov uprostred krajinárskeho zázemia tvoreného úzkymi pásikmi polí a pasienkov, zo severu chránená masívom Sidorova.

V 50tych rokoch po druhej svetovej vojne bolo v pláne presídlenie obyvateľov Vlkolínca do Ružomberka. Dôvod boli požiadavky obyvateľov na zlepšenie podmienok na život, ktoré by mali byť porovnateľné s inými časťami mesta Ružomberok. K presídleniu však nikdy nedošlo, a tak je možné dodnes obdivovať život na vidieku uprostred tradičnej zrubovej architektúry.

Autor fotografií: JulomlPodzemnik, Maros Mraz

Špania dolina

Banícka obec Špania Dolina sa nachádza približne 20km od Donovál a 11km od Banskej Bystrice. Preslávená po celej Európe bola pre náleziská medenej rudy, obsahujúcej aj striebro. Ťažba na tomto území sa datuje až do 11. storočia.

V súčasnosti ponúka krásne nerušené horské prostredie bohatým na pamiatky. V obci sa taktiež nachádza kostol Premenenia Pána, pôvodná románska stavba neskôr prestavaná v roku 1254 do gotického štýlu. V tomto istom roku sa stal rímsko-katolíckym farským kostolom. Z námestia sa dá ku kostolu dostať po zakrytom schodišti. Na jednej z budov sú umiestnené slnečné hodiny.

Krásny panoramatický výhľad na okolité hory ponúka halda šachty. Početné chodníky banského náučného chodníka prevedú turistov po miestach slávy baníckej histórie. Stredne náročný horský terén vás prevedie po ukrytých šachtách a štôlňach v okolitých lesoch.

Ideálnymi traťami pre horskú cyklistiku v lete a bežky v zime sú horské zvážnice v okolí.

Autor fotografií: Patrik Kunec a Pe3kZA