Ak vám niekto povie, že Donovaly sú skvelé pre náročnejších turistov, rodiny s deťmi, seniorov, cyklistov aj bikerov, môžete neveriacky pokrútiť hlavou. Ale čo keby ste sa o tom prišli presvedčiť na vlastné oči? Pripravili sme pre vás tipy na ľahké aj náročnejšie túry a príjemný výlet na bicykli.

Príjemná turistika s deťmi

Hľadáte túru, ktorú by zvládli aj vaše ratolesti? Skúste nenáročnú trasu na vrch Kečka. Ide skôr o príjemnú prechádzku ako túru. Odštartujte z parkoviska na Donovaloch po červenej značke až na úplný vrchol Kečky (1 225 m n. m.). Zdá sa vám príliš vysoký? Môžete byť pokojný, parkovisko je vo výške okolo 900 m n. m.. Táto prechádzka vám zaberie približne 2 – 2,5 hodiny a každý krok, ktorý urobíte, stojí za výhľady, ktoré dostanete. Ak vám nepraje počasie, zoberte deti do zábavného parku Habakuky.

Túra pre náročnejších

Okrem mesta Zvolen sa na Slovensku nachádza aj rovnomenný vrch, vedeli ste to? A práve ten nájdete v okolí Donovál. Vrch Zvolen so svojou výškou 1 402 m n. m. patrí medzi tie najvyššie v tejto oblasti a spoločne s Novou Hoľou je zakončením bočného hrebeňa Veľkej Fatry. Takže keď ho pokoríte, uvidíte Nízke Tatry a ak počasie dopraje, tak aj tie Vysoké. Odtiaľto si môžete túru predĺžiť na Novú Hoľu či Malý Zvolen, ak by sa vám žiadalo pridať. Aj keď ste menej skúsený turista, dáte to.

Jazdite na bicykli po Benkovom obraze

Dnes na Donovaloch nájdete 375 km značených cyklotrás, ale ktorú z nich si vybrať? Ako skvelá možnosť, ktorá uspokojí amatérskych aj náročnejších cyklistov, je trasa Donovaly – Šachtička. 13,6 kilometra dlhý cyklochodník vám zaberie približne 2 hodiny jazdy. Na začiatku vás čaká asfalt, postupne však prejdete na poľnú cestu, ktorá vám ukáže prírodu ako z Benkovho obrazu.

Máte aj vy nejaké tipy na obľúbené výlety v okolí Donovál? Podeľte sa o ne s nami!